Od idei do grania – każdy etap tworzenia i korzystania z gier wideo może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku w odpowiedniej formie i wysokości (bardziej lub mniej spodziewanego przez zobowiązanego).
Na poniższym schemacie przedstawiamy punkty kontrolne gier wideo, które w naszej ocenie są najistotniejsze z podatkowego punktu widzenia. Warto brać je pod uwagę na każdym z etapów tworzenia / dystrybucji gry, w celu odpowiedniego zabezpieczenia i / lub wdrożenia właściwych procedur.
Zagadnienia najczęściej pojawiające się w ramach łańcucha produkcji gier wideo to m.in.:
- ograniczenie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych ze względu na art. 15e ustawy o CIT;
- 50% koszty uzyskania przychodu i możliwość ich zastosowania w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego twórcom;
- preferencje podatkowe, jak ulga B+R czy IP BOX i możliwość ich zastosowania do działalności dystrybutora, dewelopera i twórców;
- w przypadku korzystania z preferencji podatkowych: sposób alokacji kosztów do przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowo, w przypadku podmiotów z różnych jurysdykcji podatkowych wątpliwości budzi:
- podatek u źródła – w szczególności w zakresie płatności dokonywanych w związku z prawami majątkowymi, jak i do podmiotów świadczących usługi reklamowe;
- podatek VAT i import usług – w szczególności ze względu na różne modele współpracy z dostawcami platformy.
Jednocześnie niektóre z wymienionych funkcji mogą być spełniane przez podmioty powiązane, co rodzi dodatkowe obowiązki związane z cenami transferowymi.
Przedstawiony schemat uwzględnia dystrybucję cyfrową, jednak opisane zagadnienia pozostają aktualne także w przypadku tradycyjnych form dystrybucji gry wideo. Wskazane skutki podatkowe mogą bowiem w większości powstać niezależnie od sposobu, w jaki gra trafia do finalnego odbiorcy. Warto więc od razu uwzględnić odpowiednią analizę, aby nie mierzyć się później z nieprzewidzianym podatkiem oraz móc bezpiecznie skorzystać z dostępnych preferencji podatkowych.
Więcej kwestii podatkowych związanych z produkcją gier wideo przedstawiamy w kolejnych wpisach na naszej stronie – zapraszamy do śledzenia naszych treści!
W tekście wykorzystane zostały ikony autorstwa:
phatplus, surang, Eucalyp, Darius Dan, wanicon, Nikita Golubev pochodzące z Flaticon