Podatkowy road map gry wideo

Od idei do grania – każdy etap tworzenia i korzystania z gier wideo może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku w odpowiedniej formie i wysokości (bardziej lub mniej spodziewanego przez zobowiązanego).

Na poniższym schemacie przedstawiamy punkty kontrolne gier wideo, które w naszej ocenie są najistotniejsze z podatkowego punktu widzenia. Warto brać je pod uwagę na każdym z etapów tworzenia / dystrybucji gry, w celu odpowiedniego zabezpieczenia i / lub wdrożenia właściwych procedur.

Zagadnienia najczęściej pojawiające się w ramach łańcucha produkcji gier wideo to m.in.:

  • ograniczenie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych ze względu na art. 15e ustawy o CIT;
  • 50% koszty uzyskania przychodu i możliwość ich zastosowania w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego twórcom;
  • preferencje podatkowe, jak ulga B+R czy IP BOX i możliwość ich zastosowania do działalności dystrybutora, dewelopera i twórców;
  • w przypadku korzystania z preferencji podatkowych: sposób alokacji kosztów do przychodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dodatkowo, w przypadku podmiotów z różnych jurysdykcji podatkowych wątpliwości budzi:

  • podatek u źródła – w szczególności w zakresie płatności dokonywanych w związku z prawami majątkowymi, jak i do podmiotów świadczących usługi reklamowe;
  • podatek VAT i import usług – w szczególności ze względu na różne modele współpracy z dostawcami platformy.

Jednocześnie niektóre z wymienionych funkcji mogą być spełniane przez podmioty powiązane, co rodzi dodatkowe obowiązki związane z cenami transferowymi.

Przedstawiony schemat uwzględnia dystrybucję cyfrową, jednak opisane zagadnienia pozostają aktualne także w przypadku tradycyjnych form dystrybucji gry wideo. Wskazane skutki podatkowe mogą bowiem w większości powstać niezależnie od sposobu, w jaki gra trafia do finalnego odbiorcy. Warto więc od razu uwzględnić odpowiednią analizę, aby nie mierzyć się później z nieprzewidzianym podatkiem oraz móc bezpiecznie skorzystać z dostępnych preferencji podatkowych.

Więcej kwestii podatkowych związanych z produkcją gier wideo przedstawiamy w kolejnych wpisach na naszej stronie – zapraszamy do śledzenia naszych treści!  


W tekście wykorzystane zostały ikony autorstwa:
phatplus, surang, Eucalyp, Darius Dan, wanicon, Nikita Golubev pochodzące z Flaticon

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.