O&W nie mogło zabraknąć podczas międzynarodowego spotkania Games Industry Law Summit 2021 w Wilnie, które co roku gromadzi prawników branży gamingowej. Obecny na tegorocznej edycji Andrzej Boboli, miał możliwość wysłuchania licznych prezentacji oraz paneli dyskusyjnych dotyczących tematów, jakimi obecnie żyje środowisko gamingowe.
W trakcie trzech dni konferencji jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez praktyków branży gier wideo był wciąż jeszcze świeży temat sporu Epic Games z Apple, dotyczący sposobów płatności w grach dostępnych w App Store. Wyrok ma duże znaczenie dla wydawcy i pozostałych podmiotów z branży – na jego podstawie Apple musi umożliwić udostępnianie w ramach App Store płatności innych niż za pomocą Apple Pay. A to z pewnością będzie miało realne odzwierciedlenie w przychodach osiąganych przez firmę, pochodzących między innymi właśnie z pośredniczenia w płatnościach w App Store.
Sprawa ta pokazuje, że jeśli podobna praktyka zostałaby w przyszłości przyjęta w środowisku, może realnie wpłynąć na rynek gier mobilnych – dostawcy gier będą mogli negocjować kwestie prowizji z operatorami płatności, oszczędzając tym samym część kosztów transakcyjnych.
Choć temat konfliktu Apple z Epic Games był zdecydowanie jednym z najmocniej dyskutowanych, na spotkaniu nie zabrakło także innych nowości z branży gamingowej. Z Francji dobiegają sygnały o pozytywnych finałach spraw dotyczących naruszeń praw własności intelektualnej przez konkurencyjne firmy, wykorzystujące podobne motywy w grach mobilnych. To dobry znak dla podmiotów z branży gamingowej działających w Polsce – podobne podstawy prawne można zastosować na naszym rodzimym rynku. Kwestią czasu pozostaje więc, kiedy i w polskich sądach zaczną się pojawiać sprawy dotyczące kopiowania motywów wykorzystywanych w grach mobilnych. Polscy twórcy mogą zyskać kolejną linię obrony.
Jednym z ciekawszych punktów tegorocznego Games Industry Law Summit był panel dyskusyjny dotyczący licencjonowania muzyki w grach wideo. Najczęstsze problemy spotykane w praktyce zostały omówione zarówno z perspektywy in-house’ów związanych ze studiami, jak i prawników zewnętrznych, na co dzień wspierających wydawców.
To z pewnością nie ostatni raz, kiedy jesteśmy częścią Games Industry Law Summit. Do udziału w kolejnych edycjach zachęcamy zarówno doświadczonych twórców, jak mniejsze studia. Spotkanie w Wilnie, poza prawnikami działającymi na międzynarodowych rynkach, gromadzi również środowisko biznesowe. Jest to więc świetna okazja, by na żywo porozmawiać ze specjalistami doradzającymi m.in. przy przejęciach studiów i kooperacjach.
Do tematów dyskutowanych podczas konferencji będziemy wracać już niebawem w kolejnych wpisach naszej stronie. Zachęcamy do pozostania z nami i śledzenia naszych social mediów!
Manager prowadzący praktykę TMT/IP w Olesiński i Wspólnicy. Doradza m.in. w obszarach związanych z umowami dystrybucyjnymi i wdrożeniowymi, sporami domenowymi, ochroną marki, cloud computingiem i ochroną danych osobowych w systemach informatycznych.