Podsumowanie roku 2022 w branży gier wideo i prognozy na rok 2023

Patrząc na gamingowe podsumowania możemy śmiało stwierdzić, że zarówno gracze, jak i producenci, bardzo dobrze odnajdują się w nowej rzeczywistości naznaczonej pandemią. W ostatnich latach branża gier wideo zdecydowanie wybijała się na tle innych, ale czy ubiegły rok może zaliczyć do tych udanych? Patrząc wstecz na 2022 r. możemy wyróżnić kilka głównych zmian. Sprawdźmy więc, co się zmieniło i jakimi prognozami witajamy nowy rok!

Spore zmiany na rynku chińskim

Chiny, czyli największy rynek branży gier wideo, pierwszy raz od dwóch dekad odnotowały mniejsze wyniki w porównaniu do poprzedniego roku. Sprzedaż gier była mniejsza o 10,3%
i wyniosła 39,7 bln dolarów. Dotychczas zdecydowaną większość, bo aż 70% przychodów, zapewniały na tym rynku gry mobilne. W 2022 roku poziom ten obniżył się aż o 14% do 28,4 bln dolarów.

Dodatkowym aspektem jest lokalne prawo – nie każda gra może zostać swobodnie wydana w Chinach. Do wypuszczenia tytułu każdorazowo potrzebna jest specjalna licencja. W ubiegłym roku zostało ich wydanych 512 – rok wcześniej było ich aż 755.

Rynek europejski

Na rynku europejskim sytuacja wygląda podobnie, z zauważalną tendencją spadkową. W ubiegłym roku w Europie sprzedano 159 mln kopii gier wideo (aż o 7,1% mniej niż w  2021 roku), z czego ponad połowę gracze zakupili w formie cyfrowej. Gorsze wyniki nie ominęły krajów z gamingowego TOP3, czyli Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Wzrost sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem zanotowały jednak Hiszpania (+1%) i Włochy (+2%).

Ciekawym aspektem jest również rynek konsol do gier. Ich łączna sprzedaż w Europie wyniosła 5,3 mln, co jest 25% spadkiem w porównaniu do 2021 r. Najczęściej kupowaną konsolą w Europie było Nintendo Switch (spadek o 15% w porównaniu do poprzedniego roku), na drugim miejscu znalazło się Playstation 5 (spadek o 35%), a na trzecim Xbox Series S|X (tutaj wzrost o 4% w porównaniu z 2021 rokiem).

Branża gier wideo globalnie

Globalnym zwycięzcą 2022 roku okazały się gry hiper casualowe. Na rynek trafiło  5 razy więcej tytułów niż w 2021 r. Użytkownicy pobierali te gry aż o 3 biliony częściej niż rok wcześniej. Co ciekawe zdecydowana większość najczęściej pobieranych w ubiegłym roku gier mobilnych pochodzi z 2021 roku. Jedynie nieco ponad 12% z nich zostało wydanych w ubiegłym roku.

Globalnie rynek gier mobilnych zarobił w sumie 167 bln dolarów. To o 2% mniej niż rok wcześniej. Aplikacje i gry mobilne zostały pobrane 255 bln razy, czyli o 11% mniej niż w 2021 r.

Co czeka branżę gier wideo w 2023 roku?

Przychód z gier mobilnych w nowym roku ma wciąż spadać i finalnie wynieść 107 bln dolarów, czyli o 3% mniej niż w 2022 r. Gorsze wyniki nie są powiązane jedynie z kryzysem ekonomicznym, ale również ze zmianami dotyczącymi ochrony prywatności.

Zgodnie z prognozami aż 11 tytułów ma w 2023 roku przekroczyć barierę 2 mld dolarów przychodu (licząc od dnia wydania). Wśród nich znalazły się między innymi Uma Musume Pretty Derby, Call of Duty: Mobile, State of Survival czy Empires & Puzzles.

Zdaniem ekspertów w nowym roku w branży gier wideo możemy się również spodziewać – domknięcia transakcji pomiędzy Microsoft a Activision Blizzard, hybrydowych opcji monetyzacji w grach na PC i konsole (w tym reklam) oraz rozwoju gier z zastosowaniem VR.

Czy prognozy na 2023 rok się sprawdzą? Przekonamy się za 12 miesięcy! 😊

Źródło, Źródło, Źródło, Źródło

Dmitriy_Byshonkov

Dmitriy Byshonkov – odpowiedzialny za Global Business Development w MY.GAMES. W swojej pracy ściśle współpracuje z działem Cloud Gaming, pomaga w działalności wydawniczej i inwestycyjnej. Autor analitycznego newslettera dla pasjonatów branży gamingowej, GameDev Reports. Odpowiedzialny za business development podczas konferencji White Nights. Posiada doświadczenie jako projektant / producent gier.

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.