Brak 5% zaliczek od dochodu osiągniętego w ramach IP BOX – wyjątkiem rozwiązania wykorzystywane do przeciwdziałania COVID-19

W interpretacji indywidualnej wydanej 29 kwietnia 2020 r. [1] zmieniono dotychczasowe korzystne podejście i odmówiono wnioskującemu programiście możliwości zastosowania 5% stawki dla określenia zaliczek należnych w ciągu roku od dochodu osiąganego w ramach IP BOX (o którym więcej pisaliśmy tutaj). 

Jeszcze w interpretacji z 9 stycznia 2020 r. [2] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzał możliwość odprowadzania zaliczek na PIT od wspomnianego dochodu od początku roku 2020, z uwzględnieniem stawki 5%.

Zgodnie z aktualnym podejściem preferencyjna stawka w ramach IP BOX jest stosowana dopiero w kolejnym roku podatkowym (na przykład 2021 r.) podczas składania zeznania podatkowego za rok poprzedni, a nadpłacony podatek podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero w kolejnym kroku nadpłata zwracana jest podatnikowi, który nie ma takich obciążeń.

Organ, uzasadniając negatywne rozstrzygnięcie w sprawie programisty, przywołał m.in. rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej, które przewidują możliwość stosowania preferencyjnej stawki już w odniesieniu do zaliczek na podatek od dochodów w ramach IP BOX, osiąganych z praw własności intelektualnej wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. Tym samym wskazał, że taka sytuacja stanowi wyjątek, natomiast zasadą jest stosowanie preferencyjnej stawki dopiero w rozliczeniu rocznym.

Pomimo opisywanych zawirowań, korzystanie z IP BOX pozostaje korzystnym rozwiązaniem dla podatników. Jednak jeszcze istotniejszym niż dotychczas jest jego odpowiednie przygotowanie oraz wdrożenie, które pozwolą realnie skorzystać z ulgi.


[1] sygn. 0111-KDIB1-2.4011.47.2020.2.SK

[2] sygn. 0115-KDIT3.4011.445.2019.2.AD

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.