W interpretacji indywidualnej wydanej 29 kwietnia 2020 r. [1] zmieniono dotychczasowe korzystne podejście i odmówiono wnioskującemu programiście możliwości zastosowania 5% stawki dla określenia zaliczek należnych w ciągu roku od dochodu osiąganego w ramach IP BOX (o którym więcej pisaliśmy tutaj).
Jeszcze w interpretacji z 9 stycznia 2020 r. [2] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzał możliwość odprowadzania zaliczek na PIT od wspomnianego dochodu od początku roku 2020, z uwzględnieniem stawki 5%.
Zgodnie z aktualnym podejściem preferencyjna stawka w ramach IP BOX jest stosowana dopiero w kolejnym roku podatkowym (na przykład 2021 r.) podczas składania zeznania podatkowego za rok poprzedni, a nadpłacony podatek podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero w kolejnym kroku nadpłata zwracana jest podatnikowi, który nie ma takich obciążeń.
Organ, uzasadniając negatywne rozstrzygnięcie w sprawie programisty, przywołał m.in. rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej, które przewidują możliwość stosowania preferencyjnej stawki już w odniesieniu do zaliczek na podatek od dochodów w ramach IP BOX, osiąganych z praw własności intelektualnej wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. Tym samym wskazał, że taka sytuacja stanowi wyjątek, natomiast zasadą jest stosowanie preferencyjnej stawki dopiero w rozliczeniu rocznym.
Pomimo opisywanych
zawirowań, korzystanie z IP BOX pozostaje korzystnym rozwiązaniem dla
podatników. Jednak jeszcze istotniejszym niż dotychczas jest jego odpowiednie
przygotowanie oraz wdrożenie, które pozwolą realnie skorzystać z ulgi.
[1] sygn. 0111-KDIB1-2.4011.47.2020.2.SK
[2] sygn. 0115-KDIT3.4011.445.2019.2.AD