Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców gier komputerowych na przykładzie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych („PIT”) twórcy do przychodów uzyskanych z tytułu korzystania i rozporządzania swoimi prawami autorskimi mogą stosować 50% koszty uzyskania przychodów.

Jednak nie wszyscy twórcy. W 2019 roku ustawodawca zawęził tę możliwość do wprost wymienionych w ustawie działalności twórczych, do których między innymi zaliczył działalność w zakresie programów i gier komputerowych.

Jak to wygląda w praktyce?

Każdy pracownik, który w branży programów lub gier komputerowych stworzy utwór, może stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów.

Muszą zostać spełnione trzy warunki:

  1. powstanie utworu i przeniesienie go na pracodawcę;
  2. prowadzenie ewidencji utworów;
  3. wyodrębnienie honorarium autorskiego od pozostałej części wynagrodzenia.

W praktyce w tworzeniu gry komputerowej w każdej jej fazie mogą powstać utwory, które mają jednego lub więcej autorów – każdy z nich uprawnia do stosowania podwyższonych kosztów.

Dla przykładu utworem umożlwiającym stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów będzie: grafika, ścieżka dźwiękowa, fabuła, scenariusz itp.

Efekt „finansowy” dla pracownika przy większej proporcji honorarium autorskiego do pozostałej części wynagrodzenia jest istotny, bez dodatkowego obciążenia pracodawcy.

Organy podatkowe i sądy administracyjne wydały szereg interpretacji dotyczących tego instrumentu w branży gier komputerowych – nie pozostaje nic innego jak wdrożenie mechanizmu dla pracowników – twórców.

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.