Wdrożenie IP Box w Ten Square Games

Eksperci Olesiński i Wspólnicy – Wojciech Fryze, Jacek Łuczyński i Konrad Kowalski – przeprowadzili wdrożenie IP Box dla Ten Square Games S.A. Jest to jedna z pierwszych dużych firm gamingowych, która postanowiła wdrożyć IP Box.

Jak wyjaśnia manager Jacek Łuczyński: „IP Box umożliwia zastosowanie preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT (zamiast 19%) dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na przykład patentów czy autorskich praw do programów komputerowych. Na każdy 1 milion złotych dochodu kwalifikowanego do IP Box można uzyskać aż 140 tysięcy złotych realnej oszczędności podatkowej”.

O tych działaniach, a także wynikach firmy, informowały między innymi Puls Biznesu czy Parkiet. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym ten projekt, znajdującym się na stronie O&W, a poniżej w skróconej wersji wyjaśniamy na czym polega IP Box.

Na czym polega i dla kogo jest IP Box?

IP Box skierowany jest do podatników, którzy w ramach swojej działalności operacyjnej prowadzą działalność badawczo-rozwojową i osiągają przychody z tytułu komercjalizacji wyników tej działalności w postaci kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Do tych kwalifikowanych praw należą prawa wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej podatnika. Mogą to być m.in. autorskie prawa do programu komputerowego.

Korzyści ze stosowania ulgi IP Box nie są zarezerwowane tylko dla właściciela danego kwalifikowanego prawa – także współwłaściciel i użytkownik, który korzysta z danego prawa własności intelektualnej i w toku prowadzonej działalności dokonuje jego rozwinięcia lub komercjalizacji, mogą być beneficjentami ulgi.

Warunki skorzystania

Wdrożenie ulgi wymaga prowadzenia stosownej ewidencji rachunkowej umożliwiającej ustalenie związanych z kwalifikowanym prawem przychodów, kosztów i dochodu. Na tej podstawie określana jest właściwa podstawa opodatkowania podlegająca obniżonej stawce.

Konkluzja

Ulga IP Box stanowi istotną zachętą podatkową, w szczególności dla podmiotów z branży gier wideo. Z uwagi na jej złożony mechanizm pomoc doradcy prawnego może być potrzebna już na etapie wstępnej identyfikacji ogólnych możliwości skorzystania z IP Box (tzw. studium wykonalności) aż po wdrożenie i rozliczenie ulgi.

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.