Motywacje graczy według raportu The world of gaming

Czy zastanawiali się Państwo kiedykolwiek, z jakich powodów miliony ludzi na całym świecie każdego dnia sięgają po gry? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali między innymi autorzy raportu The world of gaming. An exploration of how the gaming landscape is rapidly levelling up, dostępnego na www.globalwebindex.com („Raport”).

W Raporcie wskazano w szczególności, że gry online w percepcji wielu osób coraz bardziej przypominają nową formę sieci społecznościowej. Tego rodzaju gry zwykle zachęcają do interakcji między graczami. Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy sama „współpraca” z innymi graczami może warunkować postępy w grze, jak i wówczas, gdy koncepcja gry zakłada konkurencję między graczami.

Żyjemy w erze mediów społecznościowych. Zapewne każdy z nas korzysta z nich codziennie. Jednocześnie prowadzone są już pierwsze badania, które mają przynieść odpowiedź na pytanie, czy tradycyjne platformy mediów społecznościowych naprawdę łączą ludzi, niezależnie od ich sugestywnej rodzajowej nazwy. Dostępne na rynku analizy wskazują, że trzecią najczęstszą frustracją ludzi związaną z mediami społecznościowymi w Wielkiej Brytanii i USA jest brak rzeczywistego połączenia człowieka (ang. lack of actual human connection). Gry z kolei, co niektórych może zdumiewać, cenione są za „autentyczność” i „otwartość”.

Wśród powodów, dla których sięgamy po gry jako formę rozrywki, wskazuje się między innymi:

– złagodzenie nudy (61%),

– zabawę z ludźmi, których się zna (38%),

– postęp własnych umiejętności jako gracza (37%),

– radość z udziału w rozgrywce pozwalającej na konkurowanie z innymi (36%),

– zanurzenie w grze (34%),

– rzucanie sobie wyzwań przeciwko innym (33%),

– stawianie czoła wyzwaniom i potrzeba osiągnięć (31%),

– okoliczność, że gra pozwala być sobą (26%),

– podtrzymanie kontaktu z przyjaciółmi (22%),

– dzielenie przeżyć / doświadczeń (21%),

– budowanie statusu / reputacji w ramach gry (ang. to build my in-game status / reputation) (20%).

Wydaje się, że tego rodzaju informacje nie powinny być traktowane wyłącznie jako dane statystyczne lub materiał do badań dla psychologów, coraz chętniej zajmujących się problematyką gier i graczy. Mogą być cenną wskazówką dla inwestorów giełdowych oraz wszystkich tych, którzy rozważają dokapitalizowanie interesującego ich studia inną drogą. Bez wątpienia są to informacje ważne dla samych twórców i wydawców gier, gdyż w pewnym stopniu pozwalają sprofilować kolejne produkcje lub ustrukturyzować plany wydawnicze, poszukiwać ciekawych okazji wydawniczych lub inwestycyjnych itp.

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.