Riot Games – popularne studio gamedev z karą 100 milionów dolarów

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm z branży gamingowej ukarana przez kalifornijski sąd. Na mocy decyzji musi zapłacić 100 milionów dolarów.

Twórcy gry League of Legends w ogniu krytyki

Ciemne chmury wiszą nad Riot Games już od kilku lat. Pierwsze zarzuty przeciwko studiu gamedev pojawiły się w 2018 roku, kiedy grupa pracowników oskarżyła swoich pracodawców o dyskryminację (między innymi wysokie różnice płac między zatrudnionymi kobietami a mężczyznami) oraz mobbing.

Pierwszy wyrok sądu w tej sprawie zapadł w 2019 roku, ale dopiero w grudniu 2021 – na skutek długotrwałych negocjacji – doszło do zawarcia porozumienia. Na mocy decyzji sądu studio gamedev musi zapłacić kwotę 100 milionów dolarów (ponad 400 milionów złotych), z czego 80 milionów ma trafić do pokrzywdzonych pracowników. Pozostała kwota pokryje koszty związane z postępowaniem sądowym.

Dodatkowo przez kolejne trzy lata system płac Riot Games będzie monitowany przez zewnętrzną firmę, aby wykluczyć podobne sytuacje w przyszłości.

Spory pracownicze w branży gamedev

Sprawa Riot Games to nie jedyny głośny przykład z branży gamingowej, kiedy to w grę wchodziły oskarżenia wobec pracodawców. Z podobnymi zarzutami mierzył się niedawno Activision Blizzard, co poskutkowało m.in. wykluczeniem wydawcy z The Game Awards 2021. Warto pamiętać, że takie sprawy, poza ogromnymi stratami finansowymi, wpływają negatywnie na wizerunek studia czy wydawcy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.