Riot Games – popularne studio gamedev z karą 100 milionów dolarów

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm z branży gamingowej ukarana przez kalifornijski sąd. Na mocy decyzji musi zapłacić 100 milionów dolarów.

Twórcy gry League of Legends w ogniu krytyki

Ciemne chmury wiszą nad Riot Games już od kilku lat. Pierwsze zarzuty przeciwko studiu gamedev pojawiły się w 2018 roku, kiedy grupa pracowników oskarżyła swoich pracodawców o dyskryminację (między innymi wysokie różnice płac między zatrudnionymi kobietami a mężczyznami) oraz mobbing.

Pierwszy wyrok sądu w tej sprawie zapadł w 2019 roku, ale dopiero w grudniu 2021 – na skutek długotrwałych negocjacji – doszło do zawarcia porozumienia. Na mocy decyzji sądu studio gamedev musi zapłacić kwotę 100 milionów dolarów (ponad 400 milionów złotych), z czego 80 milionów ma trafić do pokrzywdzonych pracowników. Pozostała kwota pokryje koszty związane z postępowaniem sądowym.

Dodatkowo przez kolejne trzy lata system płac Riot Games będzie monitowany przez zewnętrzną firmę, aby wykluczyć podobne sytuacje w przyszłości.

Spory pracownicze w branży gamedev

Sprawa Riot Games to nie jedyny głośny przykład z branży gamingowej, kiedy to w grę wchodziły oskarżenia wobec pracodawców. Z podobnymi zarzutami mierzył się niedawno Activision Blizzard, co poskutkowało m.in. wykluczeniem wydawcy z The Game Awards 2021. Warto pamiętać, że takie sprawy, poza ogromnymi stratami finansowymi, wpływają negatywnie na wizerunek studia czy wydawcy.

Przeczytaj też...

Zapisz się do newslettera

Newsletter OW to porcja newsów prawno-podatkowych oraz informacji o wydarzeniach.

Witryna videogameslaw.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową videogameslaw.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj.